HLAVNÉ MENU

 
  Hlavná strana
Axieho denník
Axieho galéria
Vlastné videá
Ostatné videá
O axolotloch
Akvárium
Spoločníci
Potrava
Kŕmenie
Starostlivosť
 
 
 
 
 
 

REKLAMA

 
   
 
 

PARTNERI STRÁNKY

 
 

Slovenčiny do hier
www.akvaportal.cz - Akvaristický portál se spoustou informací z oblasti akvaristiky a chovu akvarijních ryb. Vhodný nejen pro začátečníky ale i pro zkušené chovatele.
Surf.sk
PageRank

 
 
 

 

 

ENCYKLOPÉDIE

 
 

commons.wikimedia
Axolotl Mexický
Arkive.org
WIKIPEDIA

 
 
 

PARTNERI STRÁNKY

 

REKLAMA

 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 
O axolotloch
 
 
  Zaujímavé videá, pričom nie  všetky sú moje vlastné. Jedná sa z určitej časti o cudzie potvory v cudzích akváriách cudzích chovateľov po celom svete  
 
      
 
Kto, alebo čo je Axolotl?
 
 
  Axolotl má naozaj mnoho mien. Niekde ho volajú Azték, niekde zas chodiaca ryba. Niekde dokonca hovorovo "water monster" a teda vodná príšera. Existuje dokonca niekoľko latinských názvov tohto tvora. Latinsky však po správnosti Ambystoma Mexicanum. V dávnej mytológii hral u Aztékov nejakú svoju úlohu. Ide o obojživelníka, mloka, ktorý sa živý živou potravou. Žije vo vode, ale vychádza na súš sa nadýchnuť. Dýchať pritom môže kožou, či vo vode žiabrami. Mnohé informácie o axolotloch hovoria ako o regeneračných profesionáloch. Poškodená časť tela sa im dokáže rýchlo zahojiť, či nebodaj chýbajúci článok na prste vie dorásť v priebehu pár dní až týždňov. Vôbec nepatrí medzi plaché zviera. Dožíva sa aj viac ako 20 rokov a dorastie na viac ako 25 centimetrov...
      Hoci nepatrí medzi TOP chované zvieratká na Slovensku, je dobré sa mu trochu viac venovať a sledovať jeho potreby a spôsoby. Ja len dúfam, že k tomu napomôže aj táto stránka. Viac podrobnejších informácií aj zo spomenutých oblastí už nájdete v jednotlivých sekciách webu.
 
 
      
 
Axolotl
 
 
  V bodoch a odrážkach ďalšie, či upresnené fakty
  • Axolotl dýcha celým telom, najviac však žiabrami
  • Nie je v žiadnom prípade plachý, nechá sa chytiť, ak však má pocit, že mu hrozí nebezpečie, vie byť skutočne dostatočne rýchly. Kľudne vám bude cucať palec, len sa netreba zľaknúť.
  • Hrozí im vyhynutie, ich počet rapídne klesá pre stúpajúci turizmus v oblasti jeho Mexickej domoviny.
  • Je rozšírený u chovateľov v Ázií, trochuv USA a momentálne v Európe ako v Španielsku, Nemecku a v SR s ČR. Viac menej toto rozšírenie závisí od dostupnosti Axolotla a jeho cene.
  • Axolotl je endemit a vyskytuje sa výhradne len v spomínanom jazere v Mexiku
  • Je to chránený živočích.
  • Dokáže byť náladový, čo nepoznáte podľa tváre, ale správania, polohy a jeho pohybov.
  • Má pružné telo a brucho sa mu dá roztiahnuť o tretinu splošteného hladného brucha.
  • Disponuje vysokou regeneračno uschopnosťou, ktorá mu umožní obnoviť poškodené časti tela, poranenú pokožku, chýbajúce články na prstoch či poškodené žiabre.
 
 
      
 
Od vyliahnutia po dospelosť
 
 
 

 

 
 
      

 

 
 

 

 

© Naetoo - Slovenciny.Com materiály, najmä textové súčasti a vlastné obrazové materiály je vyhradené akokoľvek ďalej reprodukovať, citovať bez uvedenia zdroja po odsúhlasení, či kopírovanie akejkoľvek časti obsahu. Viac informácií u autora.  Created with www.slovenciny.com &  www.naetoo.com

CZIN.eu